Havalandırma Sistemleri kasıtlı olarak dış mekan havasının bir boşluğa girmesidir. Havalandırma esas olarak iç mekan kirleticilerini azaltarak ve yer değiştirerek iç mekan hava kalitesini kontrol etmek için kullanılır. İç ortam sıcaklığını, nemi ve hava hareketini kontrol etmek için de kullanılabilir.

Havalandırma Sistemi Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme anlamınada gelmektedir. Havalandırma, hem konut hem de ticari binaların ısıtılması ve soğutulmasıyla birlikte iç ve dış alanlar arasında hava taşımak için kullanılan farklı sistemleri ifade eder. Kışın sizi sıcak ve rahat tutan, yazın serin ve ferah hissetmenizi sağlayan sistemlerdir. Ayrıca, sizi sağlıklı tutmak ve nem seviyelerini optimum konfor seviyelerinde tutmak için iç havayı filtreleyen ve temizleyen sistemlerdir.

Havalandırma sisteminin amacı bir alanı ısıtmak veya soğutmaktan daha fazlasıdır. Bunun yerine, iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye ve bina içindeki herkes için konfor sağlamaya hizmet eder.

Havalandırma Sistemleri

İlk olarak, dışarıdan evin içine taze hava girişi kaynağı vardır. Bu sürece havalandırma denir ve iki farklı şekilde gerçekleşir. Doğal havalandırma çoğu evde bulunur ve havanın genellikle pencerelerden, kapılardan, havalandırma deliklerinden ve diğer açıklıklardan içeri ve dışarı hareket etmesini ifade eder. Bu hava değişimi oksijeni yenilemek ve kokuları, karbondioksiti, hoş olmayan kokuları ve aşırı nemi gidermek için gereklidir.

Mekanik havalandırma, havayı içeri ve dışarı hareket ettirmek için mekanik bir sistem kullanır. Modern yapılarla birlikte çok daha sıkı bir şekilde kapatılmış yaşam ve çalışma alanları yapılmaya başlandı, böylece havalandırma sistemleri giderek daha önemli bir bileşen haline geldi.

Havalandırma’nın Temel Mantığı

Hava içeri girdikten sonra, işin başladığı bir hava kontrol ünitesine çekilir. Burada, kir, toz, alerjen ve diğer partikülleri gidermek için filtrelerden hava çekilir. Sıradaki konfor. Hava ya ısıtılarak gönderilir ya da soğutulmak üzere gönderilir ve fazla nem alınır.

Havalandırma Ekipmanları

Bu sistemlerde oluşturulurken kullanılan havalandırma ekipmanları.

Kendi imalatımız olan bu ürünler hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.